Úvod Pálení žáhy

Pálení žáhy

Pálení žáhy jinak pyróza je častý a obvyklý jev. Denně postihuje řadu lidí, zvláště těhotných žen a těch, kteří mají sklony k překyselení žaludku. Pálení žáhy vzniká v důsledku refluxní choroby žaludku (gastroesofageálního refluxu). Znamená to zpětný návrat z žaludku do jícnu, kdy natrávená potrava a žaludeční kyseliny se vrací zpět. Pálení žáhy se také říká vnitřní žár a to pro jeho typickou pálivě nepříjemnou bolest v oblasti jícnu. Je to vlastně poloviční zvracení. Potrava se sice nedostává dávením zpět z úst, ale jen na půl cesty.

Jaké jsou příčiny pálení žáhy?

Když v těle vše funguje tak, jak má, natrávená potrava putuje z žaludku do dvanácterníku a pak dál ve směru zemské přitažlivosti. Pálení žáhy způsobuje porucha uzávěrového mechanismu ve spodní části jícnu. Obecně řečeno, když se potrava dostane z jícnu do žaludku, spodní část jícnu se uzavře a zabrání tak zpětnému chodu.

Příčinou proč uzávěr dostatečně nefunguje může být tzv. hiátová kýla. Je to porucha vazivového aparátu, při níž je žaludek zdvižen na úroveň jícnu z břišní dutiny do spodní části hrudníku. Může nastat při nadváze.

Občasné pálení žáhy může být způsobeno dietní chybou, alkoholem, kouřením, některými léky, překyseleností žaludku, zvýšenou aktivitou po jídle (předklony, cvičení apod.), nebo při ulehnutí po jídle.

Zvláštní příčiny má pálení žáhy v těhotenství, kde se vyskytuje nejčastěji. Vyšší hladina hormonů způsobuje ochabnutí svěrače jícnu a navíc roztoucí plod tlačí žaludek vzhůru. Po porodu se vše upraví většinou samo.

Projevy pálení žáhy

Při proniknutí kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu je pociťován nepříjemné, až bolestivé pálení za hrudní kostí, směrem od žaludku vzhůru, postižený může cítit i hořkokyselou pachuť v ústech, podobně jako při zvracení.. Signalizuje to, že žaludeční kyseliny působí na sliznici jícnu, dráždí ji, a svým způsobem naleptávají. Pokud je pyróza krátkodobou záležitostí, většinou se s ní organismus vyrovná sám, bez léků a vnější pomoci. Dlouhodobé dráždění citlivé sliznice jícnu však může vést k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknou vřed i zhoubný nádor. Jde o vážné poškození, které vyžaduje odbornou léčbu a pravidelné kontroly u lékaře.

Jak si poradit s pálením žáhy?

Pro většinu lidí platí, že úprava stravy a chování rychle odstraní příčiny pálení žáhy. Potrava pak prochází trávicím traktem tak, jak má.

Pokud se dostaví pálení žáhy, je dobré se postavit, aby se využilo přitažlivosti zemské, jinak řečeno, co má klesat, ať zůstane dole. Není vhodné lehat si, předklánět se, a napomáhat tak vracení obsahu žaludku zpět.

Někdy postačí se napít vody, jindy je třeba sáhnout po nějakém přípravku, který obsahuje antacida, jež neutralizují kyselost. Vlastně se zde využívá chemické reakce kyseliny a zásady.

Jedním z nejznámějším antacidem je Anacid. Je balen v malých sáčcích ve formě suspenze. Pokud se pálení žáhy občas vrací, je vždy dobré mít Anacid po ruce, tedy v domácí lékárničce. Podobný účinek může přinést i jedlá soda, rozpuštěná v troše vody.Toto platí především pro ty, kteří se s pálením žáhy setkávají občasně nebo vyjímečně.

Léčba opakovaného refluxu

Léčba opakovaného a častého pálení žáhy patří vždy do rukou lékaře. Jednak může vyloučit jinou chorobu, která by pálení žáhy mohla způsobit, jednak má dostupné prostředky k vyšetření a k vhodné léčbě.

Léky používané k léčbě refluxní choroby jícnu zasahují do celého problému na několika úrovních:

 • Antacida – neutralizují kyselost žaludečních šťáv (Anacid)
 • Blokátory H2 receptorů – potlačují tvorbu žaludečních kyselin (Ranisan, Famosan)
 • Blokátory protonové pumpy – také potlačuje tvorbu kyselin (Helicid)
 • Prokinetika – podporují pohyb trávicího systému správným směrem (Prepulsid)

Co když nic nepomáhá?

Pokud nic nepomáhá a obtíže jsou silné a velmi časté je třeba specializované endoskopické a rentgenové vyšetření.

 • Rentgenové vyšetření - polyká se při něm zvláštní kontrastní látka připomínající sádru, často ovocné příchutě. Vyšetření zkoumá jednotlivé fáze polykacího reflexu a dostatečnost dolního jícnového uzávěru a je zcela bezbolestné.
 • · Endoskopické vyšetření, gastroskopie - je to nepříjemné, leč často nezbytné vyšetření, při němž se polyká tenký kabel, který má na konci malou kameru se světelným zdrojem. Při tomto vyšetření se nejlépe pozná stav jícnu a žaludečního vchodu, někdy se při tom odebírá malý vzorek tkáně k dalšímu vyšetření, což je nebolestivé. Nepříjemné pocity při polykání kabelu tlumí lokální znecitlivění, někde se přistupuje i k celkové anestezii.

 

Předchozích vyšetření se využívá k účinnější a přesnější léčbě a k vyloučení závažnějšího onemocnění (vřed, karcinom). Pokud to však diagnóza vyžaduje, např. při hiátové kýle, lékař navrhne chirurgické řešení. Většinou se provádí tzv. manžeta okolo spodní části jícnu. Operace se provádí laparoskopicky, takže nevyžaduje velkou operační ránu a rekonvalescence je daleko rychlejší.


Další informace o souvisejících onemocněních najdete na webech Žlučník a Slinivka břišní.

Jaká jsou rizika onemocnění refluxní chorobou?

Rizika onemocnění jsou různá, většina se však týká životního stylu:

 • Hektický životní styl – uspěchanost, stres
 • Nepravidelné a nesprávné stravování – přijímání potravy za pochodu, nebo jen tehdy, když je čas, hltavost a konzumace příliš velkých porcí
 • Nedostatek přirozeného odpočinku po jídle – bezprostřední ulehnutí po jídlenebo dokonce při jídle není vhodné, práce a zvýšený pohyb s předklony rovněž ne
 • Nadměrná obezita – žaludek je tlačen vzhůru, dochází k deformaci trávicího traktu
 • Požívání některých látek – některé potraviny a látky zvyšují kyselost žaludku (tučné maso, sladká a kynutá jídla apod.), jiné uvolňují svěrač jícnu (alkohol, káva, kouření)

Co říct na závěr?

Pálení žáhy, refluxní choroba většinou nepředstavuje žádné velké ohrožení. Je však nepříjemná a při častém opakování může poškodit sliznici jícnu. K minimalizaci pálení žáhy je dobré jíst pravidelně, po malých dávkách, jídlo pořádně rozmělnit v ústech, aby jeho trávení bylo co nejjednodušší. Je lépe konzumovat osvědčené potraviny, které nepůsobí nadměrnou kyselost žaludku, vyhýbat se alkoholu, kouření a přílišnému pití kávy. Jídlo je dobré si vychutnat a dopřát si krátký odpočinek ve vzpřímené poloze těla.


Diskuse (34 komentářů)

Jarka, (03. 07. 2014 06:57) Reagovat
[quote name="Josef"]Pálení žáhy mám jednou za čas a není to nic příjemného (kdo zná, ví), akorát se mi zdá, že ho mívám stále častěji. Dá se něco dělat preventivně, abych za chvíli neměl potíže každou chvíli? Máte-li někdo nějaký tip, budu rád.[/quote]Měla bych úplně stejný dotaz. Taky mě to trápí a řekla bych, že čím dál častěji a že ty projevy jsou horší. Přitom si dávám takový pozor, abych si pálení žáhy nezpůsobila nevhodným jídlem...
Karel, (05. 11. 2014 08:11) Reagovat
Také patřím mezi ty, kteří mají s pálením žáhy stále větší problémy. Už si ani nedokážu vychutnat jídlo. Po většině z nich se objeví a nic nepomáhá. U lékaře jsem ještě nebyl, nechci do sebe cpát léky, ale asi my nic jiného nezbude.
Ivana, (04. 06. 2015 11:23) Reagovat
[quote name="Karel"]Také patřím mezi ty, kteří mají s pálením žáhy stále větší problémy. Už si ani nedokážu vychutnat jídlo. Po většině z nich se objeví a nic nepomáhá. U lékaře jsem ještě nebyl, nechci do sebe cpát léky, ale asi my nic jiného nezbude.[/quote]To znám...Jakmile jím, tak už myslím na to, jestli to moje pumpa přijme, nebo bude problém a bude pálit žáha. Málokdy si dopřeju nějaké dobré jídlo, které mám ráda. Za ty potíže pak to nestojí.
Láďa, (03. 07. 2015 13:25) Reagovat
Pálení žáhy se mi pořád zhoršuje. Nevíte, jestli nemůže být pálení žáhy i příznakem nějaké vážnější nemoci. V poslední době mi totiž celkově není moc dobře a ještě jsem se neodhodlal zajít k lékaři.
Pepa, (17. 11. 2015 10:44) Reagovat
[quote name="Láďa"]Pálení žáhy se mi pořád zhoršuje. Nevíte, jestli nemůže být pálení žáhy i příznakem nějaké vážnější nemoci. V poslední době mi totiž celkově není moc dobře a ještě jsem se neodhodlal zajít k lékaři.[/quote]Návštěvu lékaře neodkládejte, stejně vám jen on může dát spolehlivou odpověď na základě vyšetření. Když si budete hledat možné příčiny, pořád to budou jen dohady.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Pálení žáhy.com
Kontakty