Úvod Příčiny pálení žáhy

Příčiny pálení žáhy

Jaké jsou příčiny pálení žáhy?

Když v těle vše funguje tak, jak má, natrávená potrava putuje z žaludku do dvanácterníku a pak dál ve směru zemské přitažlivosti. Pálení žáhy způsobuje porucha uzávěrového mechanismu ve spodní části jícnu. Obecně řečeno, když se potrava dostane z jícnu do žaludku, spodní část jícnu se uzavře a zabrání tak zpětnému chodu.

Příčinou proč uzávěr dostatečně nefunguje může být tzv. hiátová kýla. Je to porucha vazivového aparátu, při níž je žaludek zdvižen na úroveň jícnu z břišní dutiny do spodní části hrudníku. Může nastat při nadváze.

Občasné pálení žáhy může být způsobeno dietní chybou, alkoholem, kouřením, některými léky, překyseleností žaludku, zvýšenou aktivitou po jídle (předklony, cvičení apod.), nebo při ulehnutí po jídle.

Zvláštní příčiny má pálení žáhy v těhotenství, kde se vyskytuje nejčastěji. Vyšší hladina hormonů způsobuje ochabnutí svěrače jícnu a navíc roztoucí plod tlačí žaludek vzhůru. Po porodu se vše upraví většinou samo.


Diskuse (2 komentáře)

jana, (21. 05. 2012 21:35) Reagovat
pálení od žaludku až do krku je velice nepříjemná záležitost já osobně mám tyto potíže již řadu let .užívám Helicid 20,který opravdu pomáhá,při vynechání tohoto léku začne vše znova :sad:
Zbyněk, (01. 08. 2013 05:31) Reagovat
Zaujalo mě to, že pálení žáhy může být způsobené hiátovou kýlou. O tom jsem nikdy neslyšel. Také se tato kýla operuje a může pomoci s pálením žáhy. V poslední době mě žáha bere hodně a rád bych s tím něco udělal i za cenu operace.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Pálení žáhy.com
Kontakty